انواع پارچه رومبلی

پارچه ها یکی از عناصر تاثیر گذار بر شخصیت فضا هستند.  در این مقاله به بررسی انواع پارچه رومبلی میپردازیم
پارچه ها با ترکیب های جالب از بافت های مختلف در دکوراسیون منزل جذابیت و زیبایی ایجاد می کنند و اصطلاحا به آن عمق و بعد می بخشند. شناخت ویژگی های انواع پارچه و انتخاب مناسب ترین آنها برای رومبلی و پرده ها ، یکی از راه هایی است که به شما کمک می کند تجربه متفاوتی از فضای داخلی خانه تان داشته باشید.

مبلمان در طراحی یک خانه تعیین‌کننده است، اما معمولا این پارچه ها هستند که به فضا شخصیت می‌دهند. پارچه‌های رنگارنگ، قالی‌های بافت‌دار، و جزئیات دیگر عواملی هستند که سبک یک فضا را مشخص می‌کنند. در اتاق‌های نشیمن ، بافت، رنگ و طرح باعث یک دست شدن فضا می‌شوند و فضا را از یکنواختی خارج می‌کنند.

پارچه ها یکی از عناصر تاثیر گذار بر شخصیت فضا هستند آن ها با ترکیب های جالب از بافت های مختلف در دکوراسیون منزل جذابیت و زیبایی ایجاد می کنند و اصطلاحا به آن عمق و بعد می بخشند. انتخاب مناسب ترین پارچه برای رومبلی و پرده ها ، یکی از راه هایی است که به شما کمک می کند تجربه متفاوت تر و در عین حال بهتری از فضای داخلی خانه تان داشته باشید، اگر همین پارچه های جذاب درست انتخاب نشوند می توانند نتیجه عکس داشته باشند، پس باید قبل از انتخاب پارچه ها، آن ها را خوب شناخت و به ویژگی های شان تسلط کامل داشت. اما چه چیزی منجر به انتخاب مناسب ترین نوع پارچه برای مبلمان می شود؟ قطعا داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع پارچه های رومبلی است.

پارچه رومبلی

پارچه چرم برای رومبلی در دکوراسیون داخلی

این روزها پارچه چرم را در خیلی از مبلمان ها و به عنوان رو مبلی می بینید، بر روی انواع صندلی اپن زیبای آشپزخانه کامل کننده دکوراسیون منزل هستند و بر روی انواع مبل های راحتی. چرم ها حالتی رسمی تری نسبت به دیگر پارچه های رو مبلی دارند، اما خب معایب و مزایایی دارند که بهتر است قبل از انتخاب این ها را بدانید تا انتخابی آگاهانه تر و مناسب تر برای دکوراسیون داخلی خانه تان داشته باشید.

شاید بزرگ ترین مزیت چرم ها این باشد که به راحتی و با یک دستمال تمیز می شوند و اگر هنگام دیدن فیلم لیوان آب یا چای از دستتان رها شد، به داخل بافت آن نفوذ نمی کند و به راحتی پاک می شود. در کل چرم ها خانه داری را برای شما آسان تر می کنند اما چرم ها مثل پوست بدن آسیب پذیرند و به راحتی با هر جسم گوشه تیزی خراش افتاده و سوراخ می شوند، مورد دومی که می شود به آن اشاره کرد، اثر چربی های است، با این که مایعات و گرد و غبارها به راحتی از سطح چرم پاک می شوند، اما اثرات چربی به مراتب سخت تر و گاهی حتی به طور کامل هم پاک نمی شوند، مخصوصا اگر چرمتان رنگی روشن داشته باشد. چرم ها در مقایسه با پارچه های دیگر سردی و گرمی بیشتری را به شما انتقال داده و احتمال چسبندگی هم به دلیل عرق کردن پارچه چرم وجود دارد، شاید برای تان جالب باشد تا بدانید که دلیل عرق کردن چرم ها، عدم نفوذ هوا در داخل چرم هست.

پارچه مخمل برای رو مبلی  در دکوراسیون داخلی

پارچه های مخمل را می توان جزو آن دسته از پارچه هایی دانست که هیچ گاه از مد نمی افتند و همیشه طرفداران خودشان را دارند، چرا که این پارچه ها تنوع زیادی دارند چه در بافتشان، چه در رنگ هایشان. البته نباید فراموش کرد که پارچه های مخمل انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها پارچه های مخمل نانو است که نسبت به دیگر انواع پارچه های مخمل دیرتر کثیف می شوند حتی اگر رنگ شان روشن باشد.

بزرگترین مزیت پارچه های مخمل این است که می توانید دکوراسیونی لوکس با بافت های گرم و جذاب داشته باشید، پارچه های مخملی که از آن ها به عنوان رومبلی و یا پارچه کوسن هایتان استفاده می کنید، به شما اجازه می دهند که ترکیبی جالب از بافت های مختلف را در دکوراسیون داخلی خانه تان تجربه کنید. دوام این پارچه ها معمولا بالاست و فقط شاید کمی تمیز کردن لکه ها از روی آن ها کمی سخت باشد.

پارچه های ساتن برای رو مبلی در دکوراسیون داخلی

اگر می خواهید برای مبلمان خانه تان رومبلی تهیه کنید، شاید پارچه های ساتن آخرین گزینه ای باشد که دلتان می خواهد به سراغ آن ها بروید، که البته بهتر است مبل های تان بدون رو مبلی بماند تا از این پارچه ها استفاده کنید. پارچه های ساتن همان بهتر است که برای لباس ها به کار بروند تا رومبلی ها. اگر می پرسید چرا؟ با چند دلیل برای تان توضیح خواهیم داد.

 اول این که سطحی که این پارچه ها ایجاد می کنند بسیار لغزنده خواهد بود و باعث می شوند تا شما هنگام نشستن روی آن ها احساس راحتی نکنید و مدام سعی در ثابت کردن جای خود داشته باشید. دوم آن که خدا نکند لکه ای روی پارچه های ساتن بیافتد، لکه ها و اثرشان آن قدر سخت از سطح این پارچه های پاک می شوند که ترجیح می دهید پارچه رو مبلیتان را عوض کنید به جای آن همه زحمت. نکته بعدی را هم باید راجع به این پارچه ها بدانید این است که این پارچه ها بافت های پخته و پر جزییات ندارند که خیلی به درد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی بخورد، مگر آن که از ساتن های طرح دار استفاده کنید و اگر تنها یک نکته مثبت در این پارچه ها وجود داشته باشد، تنوع رنگی بسیار بالای آن ها است.

گلیم و جاجیم به عنوان رو مبلی در دکوراسیون داخلی

استفاده از گلیم و جاجیم ها به عنوان رو مبلی چند وقتی است که باب شده و اتفاقا حس خوبی هم به مبلمان ها می دهد، مخصوصا اگر این مبلمان ها چوب باشند. گلیم ها و جاجیم ها معمولا بافت هایی به نسبت ضخیم و رنگ هایی پخته مانند انواع طیف های رنگ قرمز و رنگ نارنجی را دارند. حضور این پارچه ها با آن بافت های کمی زبر و ضمختشان در مبلمان منزل می تواند تفاوتی باشد که شما در دکوراسیون داخلی خانه تان به آن نیاز دارید.

درست است که این نوع پارچه ها حس اصالت را در دکوراسیون داخلی خانه پر می کنند اما باید در نظر بگیرید هزینه ای که برای استفاده از گلیم ها به عنوان رومبلی می پرداید بسیار گران تر از دیگر پارچه ها است. این پارچه ها معمولا در برابر ضربه و اشیا تیز مقاوم هستند ولی اگر بر حسب اتفاق آسیب ببینند هزینه تعمیر و نگه داری شان هم بالا است.

گلیم ها و جاجیم ها معمولا طرح های شلوغی دارند و اگر لکه روی آن ها بیافتد خیلی پیدا نمی شود، اما اگر لکه ها نمایان باشند پاک کردن آن ها کار راحتی نیست.

مبل فرش، سوغاتی از کرمان

مبل قالی یا همان مبل فرش، مبلمان سنتی با پوششی از فرش دستباف است که قدمتی دیرینه در کرمان دارد، مبل قالی تلفیقی از هنر فرش بافان کرمانی و صنعت چوب است که منجر به پدید آمدن این نوع از مبلمان ها شده است. این مبل فرش ها از نظر کار آیی بیشتر شبیه همان گلیم ها و جاجیم هایی است که در قسمت قبل توضیحشان دادیم و بیشتر هم برای خانه هایی که سبک کلاسیک دارند استفاده می شود.

پارچه جیر برای رومبلی در دکوراسیون داخلی 

پارچه جیر، چرم ظریفی است که به گرد و غبار، خاک و پاره شدن بسیار حساس است. این پارچه شباهت زیادی به چرم دارد با این تفاوت که سطح آن همانند پارچه چرم صاف و صیقلی نیست و پرزهای کوتاهی روی آن دیده می شود که باعث ایجاد تفاوت بین جیر و چرم است.

از جمله مزایا و معایب پارچه های جیر می توان به این مورد اشاره کرد که این پارچه مانند چرم بافتی که مانع نفوذ آب و رطوبت شود ندارد اما بافت جالب و زیبایی خاصی که به مبلمان می دهد از نقطه قوت های این پارچه است.

پارچه جین برای رومبلی در دکوراسیون داخلی 

شما می توانید با استفاده از رومبلی ها جین های دوست داشتنی را به دکوراسیون منزل بیاورید. جین ها نوعی از پارچه های پنبه ای هستند که بافتی ناهموار دارند و رنگ آن ها معمولا از بین طیف رنگ های آبی انتخاب می شود. این پارچه یکی از سبک‌های مد است که در تمام دنیا استفاده می‌شود.

از جمله مزیت های این پارچه می توان به دوام و استحکام بالای آن اشاره کرد. هم چنین بافت ناهموار آن می تواند جلوه ی خاصی را به مبلمان شما ببخشد اما از معایب این پارچه سنگین بودن آن را می توان نام برد.

پارچه ریون برای رومبلی در دکوراسیون داخلی 

ریون ها پارچه هایی زیبایی هستند که کاربردهای بسیاری دارند، یعنی علاوه بر مبلمان برای کارهای دیگر هم می توان از آن ها استفاده کرد.تنوع طرح ها و رنگ های این نوع پارچه به شما اجازه می دهد که بدون نگرانی پارچه مورد نظر خود را بیابید.

از جمله مزیت های پارچه های ریون می توان به سبکی، حالت کشسانی و طرح و نقش ها و رنگ های زیاد اشاره کرد. اما یکی از معایب این پارچه ها سطح لیز و لغزنده آن است که باعث می شود اگر آن ها را برای مبلمان استفاده کردید مدام روی آن ها سر بخورید.

پارچه ابریشم برای رومبلی دردکوراسیون داخلی 

اگر به دنبال پارچه ای لوکس برای رومبلی های خود می گردید، ابریشم ها یکی از گزینه های پیش روی شما هستند. این پارچه ها که مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند بافتی نرم و لطیف دارند و رنگ های خاص آن می تواند حسابی در دکوراسیون داخلی خانه شما غوغا به پا کند.

پارچه های ابریشم مزایای زیادی دارند که یکی از آن ها هادی حرارت نبود آن ها است و این خاصیت هم فقط به دلیل وجود پروتئین در بافت آن ها است. همچنینی سبکی و انعطاف پذیری بیش از اندازه آن هاباعث می شود که هواداران زیادی داشته باشند. اما گران بودن این پارچه یکی از معایب آن به شمار می رود.

پارچه های نایلونی برای رومبلی در دکوراسیون داخلی 

پارچه های نایلونی جزو پارچه های الیاف مصنوعی به حساب می آیند. نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی دارد که به دلیل قابلیت کششی زیاد آن ها است. این پارچه ها فورا خشک می‌شوند، زیرا رطوبت کمی به خود جذب می‌کنند.

بهترین پارچه مبل استیل برای دکوراسیون کلاسیک شما

تغییر پارچه های رومبلی یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه حل های تغییر دکوراسیون منزل می باشد. انتخاب پارچه های رو مبلی نمی تواند تماما براساس سلیقه صورت گیرید بلکه معیارها و فاکتورهایی را علاوه بر بحث سلیقه باید در انتخاب آن ها سهیم کرد، قبل از خرید انواع پارچه رو مبلی باید نوع مبل خود را مشخص کنید، مبل های استیل از آنجایی که رسمی تر و ترکیبی از چوب و پارچه هستند به نسبت پارچه مبل کمتری در آن به کار می رود از آنجایی که قسمت نشیمن این مبل ها از پارچه است و پارچه مبل در واقع از بخش های اصلی مبلمان محسوب می شود پس در انتخاب پارچه مبل استیل باید دقت بیشتری کرد. در این قسمت به بررسی پارچه های رو مبلی برای مبل های استیل بپردازیم.

انتخاب جنس پارچه مبل استیل

برای انتخاب جنس پارچه مبل استیل پارچه هایی که ظاهر لوکس تری به فضای داخلی شما می دهند گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند این پارچه ها معمولا مخمل، جیر، چرم،کریستال پوست اسبی و یا ترکیبی از هر کدام هستند این پارچه ها در ترکیب با چوب های کنده کاری شده ظاهر منحصر به فردی به فضای داخلی شما می بخشد .

انتخاب رنگ پارچه مبل استیل

در انتخاب پارچه رومبلی برای مبل استیل آنچه که حائز اهمیت است تناسب رنگ پارچه انتخابی با چوب مبل است چرا که این رنگ تاثیر بسیار زیادی در جلوه ی دکوراسیون شما دارد. همان طور که می دانید مبلمان استیل مناسب برای دکوراسیون هایی به سبک کلاسیک و لوکس است. بنابراین نوع رنگ و جنس پارچه شما می تواند تا حد زیادی فضای دکوراسیون شما را تبدیل به یک دکوراسیون لوکس کند.

انتخاب طرح پارچه مبل استیل

پارچه مبل استیل معمولا دارای طرح های خاص مانند طرح های مشبک و گلدار می باشد که نوع نقش برجسته آن ها معمولا پرطرفدار تر می باشند، این طرح های برجسته غالبا کریستال طرح برجسته یا با پس زمینه ای ساده و نقش برجسته از جنس مخمل می باشد که ظاهر جذابی را برای دکوراسیون کلاسیک شما به وجود می آورد.

مبل استیل

منظور از انتخاب ترکیبی برای پارچه مبل استیل ترکیب دو رنگ و یا دو طرح از یک جنس پارچه می باشد توجه داشته باشید یکسان بودن جنس پارچه در زیبایی و جلوه دکوراسیون شما تاثیر به سزایی دارد.

نکاتی برای انتخاب پارچه مبل استیل

  • اگر دوست دارید مبلمانی داشته باشید که همیشه تمیز وبراق باشد,بهتر است پارچه مبل استیل خود را چرمی بخرید چرا که چرم ها به راحتی قابل شست وشو هستند و با استفاده از روغن مخصوص هم کاملا برق می افتند و نو به نظر می رسند.
  • اگر پارچه مخمل انتخاب شماست ، پارچه مخملی مات و بدون پرز مناسب برای دکوراسیون خانه های وسیع است و بالعکس پارچه های مخملی براق و پرزدار برای دکوراسیون خانه های نسبتا کوچک تر مناسب است.
  • اگر در خانه فرزند کوچکی دارید، بهتر است رنگ پارچه مبلتان را از بین رنگهای چرک تابی مانند کاراملی یا فیلی انتخاب کنید تا در اثر شیطنت بچه ها مدام کثیف و نامرتب به نظر نرسند.
  • به طور کلی پارچه مبل استیل ساده و یا طرح دار هستند. پارچه های ساده برای مبلمانی که قرار است در فضاهای کوچک ترچیده شوند, مناسب تر هستند و پارچه های طرح دار نیز مناسب برای فضاهای وسیع می باشد.
  • اگر می خواهید به فضای دکوراسیون منزل خود جلوه بیشتری ببخشید می توانید مبلمانی ساده با کوسن های طرح دار یا بر عکس انتخاب کنید.

لباس مبل، مقرون به صرفه ترین راه تغییر دکوراسیون منزل

به دکوراسیون منزل خود را دوباره نگاه بیاندازید، همان طور که می بینید بخش بزرگی از فضای اطراف شما را مبلمان و میز و صندلی ها احاطه کرده اند، پس روکشی که برای آنها در نظر می گیرید بسیار اهمیت دارد و اگر مبلمان شما تمام پارچه باشد اهمیت روکش آن دوچندان می شود چرا که تمامی زیبایی آن به کیفیت و جلوه ی لباس آن خواهد بود.  در این قسمت نکاتی پیرامون انتخاب روکش مناسب برای مبلمان را با هم مرور کنیم.

روکش ها و یا کاور مبلمان تنها به منظور حفظ پاکیزگی مورد استفاده قرار نمی گیرند، گاهی ممکن است شما از طرح و نقش مبل خود خسته شده باشید ویا به لحاظ روحی نیاز به یک تغییر چشمگیر در فضای نشیمن خود داشته باشید و مقرون به صرفه ترین حالت استفاده از روکش ها و کاور مبلمان است.

در انتخاب لباس و کاور مبل باید به نکات زیادی توجه کرد، از انتخاب پارچه های ارزان قیمت وبا کیفیت پایین که پس از شست وشو رنگ خود را از دست می دهند بپرهیزید، یک تصور اشتباه که اکثرا به آن دچار می شوند این موضوع است که کاور مبل صرفا برای محافظت از پوشش اصلی است، اما واقعیت امر این گونه نیست و باید روکش مبل شما از هر حیث ایده آل و با کیفیت باشد.

رنگ موثرترین عنصر در هر دکوراسیونی است، پس رنگی که برای روکش و کاور مبل خود انتخاب می کنید نیز باید با رنگ دیگر مبلمان، فرش و پرده و دیوارهای شما هماهنگی داشته باشد تا جلوه ی بصری فضای داخلی شما را بر هم نزند.

برای مبلمان هایی به سبک کلاسیک به دو روش می توانید از روکش های مبلمان استفاده نمایید، روش اول اینکه لباسی برای همه مبل خود تهیه کنید که تمام سطح آن را بپوشاند و روش دوم دوختن روکش و کاور تنها برای قسمت نشیمن آن هاست به طوری که پایه های چوبی آن ها آشکار باشد، در این حالت فرم چوبی محافظت نمی شود اما مبلمان در فضا زیباتر به نظر می رسند.

اگر مبل شما تمام پارچه است و قسمت نشیمن و پشتی آن از هم جدا می شوند بهترین راه حل این است که آن را جداگانه روکش کنید و این کار علاوه بر زیبایی به شما کمک می کند تا راحت تر آن ها را شست و شو دهید .

بهتر است برای روکش های مبلمان خود از پارچه های ساده استفاده کنید، چرا که طرح و نقش شلوغ باعث آشفتگی و نهایتا کوچک نشان دادن فضا می شود، اما قرار دادن چند کوسن طرح دار به زیبایی مبل کاور شده ی شما و در نهایت فضای شما کمک می کند.

حتی می توانید خیلی ساده تر به لباس مبل ها نگاه کنید، روکش های مبل ها می توانند یک پارچه ی بزرگ باشند که مبل شما را می پوشانند، برای این منظور از یک پارچه ی نقش دار ساده که که با سایر عناصر شما در فضا هارمونی و هماهنگی دارند استفاده کنید و جلوه ی خاصی به فضای داخلی خود ببخشید.

امروزه لباس های آماده مبلمان در رنگ ها و مدل های مختلف در بازار موجود می باشند ، برای استفاده از آن ها حتما نوعی را انتخاب کنید که کاملا در فرم و شکل مبلمان شما باشد، چرا که ظاهر نامتناسب آن ها زیبایی مبل شما را بر هم خواهد زد و در نتیجه زبیایی فضای شما از بین خواهد رفت، برای جلوگیری از این امر از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

چه مقدار پارچه نیاز داریم ؟

بهتر است با یک دوزنده پیراهن مبل مشورت کنید؛ اما اگر پایین پیراهن مبل چین دار یا پیله‌دار باشد، پارچه بیشتری نیاز دارد و البته به مدل مبل شما هم بستگی دارد. مبل‌های پارچه‌ای و بزرگ نسبت به مبلمان چوبی کلاسیک پارچه بیشتری نیاز دارند.

از چه نوع پارچه ای برای پیراهن مبل استفاده کنیم ؟

معمولا دلیل استفاده از پیراهن مبل این است که به‌راحتی از روی مبل برداشته شده و شسته می شود؛ پس پارچه‌ای را که انتخاب می‌کنید، باید قابلیت شسته شدن به دفعات زیاد را داشته باشد و تغییر رنگ و شکل ندهد. پارچه های کتان زبر و پارچه‌هایی که پلی‌استر داشته باشند، خوب هستند. از پارچه‌های رو مبلی استفاده نکنید، چون خیلی ضخیم هستند و ریزش خوبی ندارند و خیلی پف دار می ایستند. مهم‌ترین نکته در هنگام انتخاب پارچه این است که قیافه آن را در نظر داشته باشید و فرض کنید می‌خواهید پارچه اصلی رو مبلی را انتخاب کنید.می‌توانید از ترکیب دو طرح و رنگ مثل ساده ، تیره و راه راه روشن‌تر و هماهنگ با دیوارها و سایر وسایل استفاده کنید و به آن‌ها منگوله‌های تزئینی یا قیطان‌های تزئینی هم اضافه کنید.

پارچه را قبل از دوخت حتما بشویید.

پارچه پیراهن مبل را قبل از دوختن حتما با آب گرم بشویید و خشک کنید. این‌کار از آب رفتن پیراهن مبل بعد از دوخته شدن جلوگیری می کند و هیچ چیز زشت تر از یک پیراهن مبل دم کوتاه نیست. اگر نمی خواهید همه پارچه را هم بشویید، می‌توانید یک متر از پارچه را بشویید و با یک متر پارچه شسته نشده مقایسه کنید؛ در این صورت می توانید مقدار آب رفتن را در نظر بگیرید.

چطور این روکش ها را طراحی کنیم؟

بهترین کار این است که تعدادی مجله و کتاب را نگاه کنید. ترجیح می دهید اتاق شما چه حال و هوایی داشته باشد؟ حتی اگر با رنگ اصلی مبلمان شما رنگ بندی اتاق طور دیگری است، می‌توانید با پیراهن مبل رنگ بندی جدیدی خلق کنید؛ مثلا اگر فرش و دیوار کرم دارید و مبلمان شما کرم و قهوه ای است، برای پیراهن مبل از پارچه زیتونی، زرد آهویی و رنگ های دیگری که با فرش کرم و دیوارهای کرم ست می‌شوند، استفاده کنید. به این ترتیب تنوعی هم در دکوراسیون خود خواهید داشت. اما لطفا هیچ گاه و هیچ وقت ملحفه های قدیمی اضافه و پارچه های غیرقابل استفاده راروی مبل ها نکشید. زندگی ارزش بهترزیستن و بهتر دیدن را دارد.

چه مدلی برای پیراهن مبل انتخاب کنیم؟

اگر کوســن کف مبل (نشیمن)را جدا روکش کرده و برای مابقی مبل هم یک روکش دوخته شود مدل جدیدتر و قشنگ تری خواهد داشت. اما اگر می‌خواهید وقتی مهمان پشت در است، بتوانید فورا روکشی ها را جمع کنید، این مدل مناسبی نیست و بهتر است از یک روکش یک‌تکه استفاده کنید. اضافه کردن کوســن های چرمی یا پارچه ای متناسب با رنگ روکش و دکوراسیون اتاق زیبایی خاصی به آن می‌دهد.

- برای دیدن دیگر نمونه کارهای جدید در کانال تلگرامی  همراه ما باشید.

mobleqom

منابع

چیدانه
مجله زندگی ایده ال

- برای سفارش پیراهن مبل موردنظر و برآورد هزنیه های تولید و انتخاب پارچه با شمارههای زیر تماس بگیرید.
- ۰۲۵۳۷۷۱۲۷۴۰
- ۰۲۵۳۷۷۱۲۷۴۱
- ۰۹۱۲۴۵۱۶۱۴۰

mobleqom